Počet výsledků: 10

Otevřít filtraci

Atypická deprese je jednou z forem depresivní poruchy. Atypická deprese se vyznačuje tím, že u člověka sice přetrvává sklíčená nálada, ale radostné události mu ji dokážou dočasně pozvednout. Atypická deprese se často vyznačuje nárůstem hmotnosti, zvýšenou potřebou spánku a zvýšenou citlivostí (člověk např. snadno onemocní). Viz také atypický, deprese.

Atypický znamená „netypický“, v souvislosti s lékařstvím nejčastějí „probíhající odlišně od obvyklého průběhu“. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz atypický, atypická apod.

Atypická hyperplazie endometria neboli AEH (zkratka pochází z anglického názvu atypical endometrial hyperplasia) je prekanceróza, která se může vyvinout v děložní sliznici, tzv. endometriu. Jedná se o zmnožení (hyperplazii) abnormálních buněk. Atypická hyperplazie endometria se někdy může vyvinout z „normální“ hyperplazie endometria (tj. zmnožení normálních buněk), případně z děložních polypů. Ženy s AEH si často stěžují na neobvyklé krvácení, jako je silnější nebo déle trvající menstruační krvácení, krvácení mezi menstruacemi nebo krvácení po menstruaci. Tyto potíže by měl objasnit gynekolog, neboť někdy se z hyperplazie děložní sliznice může vyvinout zhoubný nádor. Pokud lékař zjistí, že se jedná o přednádorový (prekancerózní) stav, riziko vzniku rakoviny dělohy se výrazně zvyšuje. V takovém případě odborníci doporučují preventivně odstranit dělohu (hysterektomie), případně i vaječníky a vejcovody (adnexektomie). Atypická hyperplazie endometria ještě není zhoubný nádor. Pokud však není léčena, existuje možnost, že se z těchto abnormálních buněk vyvine karcinom endometria. Viz také atypický, hyperplazie, endometrium, hyperplazie endometria.

Atypická pneumonie je jakýkoli typ zápalu plic, který není způsoben jedním z patogenů nejčastěji spojovaných s tímto onemocněním. Její klinický obraz je v kontrastu s „typickou“ pneumonií. Atypickou pneumonii může způsobovat celá řada mikroorganismů. Termín „atypická pneumonie“ byl zaveden ve 30. letech 20. století, aby lékaři lépe odlišili pacienty s bakteriálním zápalem plic způsobeným Streptococcus pneumoniae, který byl v té době nejznámější a nejčastěji se vyskytující formou zápalu plic. Toto rozlišení bylo v minulosti považováno za důležité, protože odlišovalo pacienty, u nichž je větší pravděpodobnost výskytu „typických“ respiračních příznaků, od pacientů, u nichž je větší pravděpodobnost výskytu „atypických“ celkových příznaků, podobajícím se např. příznakům chřipky (jako je horečka, bolest hlavy, pocení a myalgie). Viz také atypický, zápal plic (pneumonie).

Chronická deprese je jednou z forem depresivní poruchy. Chronická deprese je depresivní epizoda, která bez zlepšení přetrvává po dobu delší než dva roky. Viz také chronický, deprese.

Pokračovací léčba je druhá fáze léčby deprese. Navazuje na akutní léčbu a trvá 4–9 měsíců, během nichž je pacient léčen pomocí antidepresiva, psychoterapie, elektrokonvulzivní terapie nebo jiných léčebných metod, aby se zabránilo recidivě. Viz také akutní léčba deprese, udržovací léčba deprese.

„Zimní deprese“ je lidové označení pro sezónní afektivní poruchu.

Akutní léčba deprese je první fáze léčby deprese. V této fázi se lékař soustředí na to, aby se pacient dostal do remise. Akutní léčba většinou trvá 6–12 týdnů, ale prakticky trvá tak dlouho, dokud není dosaženo remise. Pod úplnou remisí se v tomto smyslu rozumí období alespoň dvou měsíců, kdy se nevyskytnou závažné depresivní příznaky. Viz také akutní, pokračovací léčba deprese, udržovací léčba deprese.

Udržovací léčba deprese je třetí (a v ideálním případě poslední) fáze léčby deprese. Navazuje na pokračovací léčbu a jejím cílem je zabránit recidivě depresivních epizod v budoucnu. Viz také udržovací léčba (obecně), akutní léčba deprese, pokračovací léčba deprese.

Deprese neboli depresivní onemocnění je duševní onemocnění, které se projevuje mj. sklíčeností. Mohou se objevit i další příznaky, jako je např. pocit beznaděje nebo sociální stažení. Existují různé formy deprese, které se od sebe vzájemně liší především délkou trvání onemocnění a závažností jeho projevů. Deprese v klinickém slova smyslu je závažné onemocnění: nelze jej zaměňovat se stavem, kterým laická veřejnost označuje přechodný smutek či nechuť, s nimiž se během života setká každý z nás.

Zobrazeno 1 až 10 z 10

Počet výsledků